EKD 500
Pridané: 04.06.2026 / 13:04
Podarilo sa mi zohnať ďalší príjmač z produkcie RFT a to EKD 500. Ide vlastne o novší, vylepšený a upravený príjmač EKD 300, o ktorom som tu už písal. Podľa info na nete sa vyrábal približne od roku 1986 a používal sa u špecializovaných zložiek na monitorovanie pásma. Okrem toho sa používal aj v námorníctve- táto varianta mala biely čelný panel a modrý kryt.
Parametre zariadenia:
rozsah 14kHz až 30MHz
pracovná teplota -20°C až +55°C
rozmery 540 x 198 x 395mm
hmotnosť 24kg
prevádzky A1, A2, A2H, A3, A3H, A4, A3A, A3J, A3Ba, A3Bj, F1 (RTTY do rýchlosti 300Bd)
citlivosť: A1 - 10µV /20 dB od 14kHz-150kHz/
A1 - ≤1µV /20dB 0.15-30MHz/
A3J - ≤3µV /20dB 0,15-30MHz/
A3 - ≤ 15 µV
S porovnaním s EKD 300 sa dosť veľa vecí pomenilo. 500vka má pamäť na 99 kanálov, zadávanie modulácie, filtrov, AGC či selektora je pomocou tlačidiel (a pridanej tabuľky), umožňuje ovládanie z počítača (EXT), režim master/slave, skenovanie uložených kanálov, možnosť manuálneho výberu šírky ladenia (od 10Hz). Zadný panel obsahuje konektor na pripojenie k počítaču, konektor na pripojenie k druhému príjmaču, spúšťanie skenovania, vypínanie príjmu pri blízkom silnom vysielači, výstupy kanálov A/B, výstup medzifrekvencie, Nf signálu, a pripojenie antény. Pod krytkami vzadu sú umiestnené: novší typ konektora pre pripojenie ďalekopisu, a pod druhou krytkou s okienkom sa nachádza prepäťová ochrana anténneho vstupu (žiarovka) a prepínač, ktorý zapína 18V do aktívnej antény (ak sa používa). Samozrejmosťou je aj u tohto zariadenia napájanie 230V, a konektor na napájanie z batérie. Buď 12V, alebo 24V, pričom napätie je potrebné nastaviť prepojkami na zdrojovej časti vo vnútri príjmača.
Čo ma tu potešilo je, že zariadenie má ešte pôvodnú 3,6V NiCd batériu pre pamäť, ktorú sa mi podarilo oživiť, a narozdiel od EKD 300 ešte nevytiekla a nepoškodila nič vo vnútri. Neviem, či je to ešte origo z výroby, alebo ju už predchádzajúci majiteľ vymenil, hlavné je, že funguje. Trošku horšie je to už s ovládaním, no podarilo sa mi ho zvládnuť, a nejak nahrať do ruky a hlavy. Krok späť naproti EKD 300 je (nielen podľa mňa) manuálne ladenie, gombík ladenia je malý a má tuhý krokový chod. Riešením je prihnutie pružiny aretácie v prepínači (už som to spravil), a výmena gombíka za väčší, prípadne za ten dvojitý z EKD 300.
Citlivosť mi pripadá lepšia ako u EKD300, no možno si to len namýšľam. Ešte by bodlo podsvetlenie tlačidiel a tabuľky, v prítmí môjho bunkru je ovládanie dosť sťažené...
Fotogaléria (17)