Rádiomaják RM-V

Pridané: 07.02.2022 / 22:03

Súprava vysielača je samostatná časť systému rádiosignalizačného zariadenia "Rádiomaják VP 100/20-3". Umožňuje osobám v zavalených úkrytoch (v prípade, že sa nedokážu z úkrytu dostať vlastnými silami) naviesť na vhodnú výstupnú cestu prieskumnú hliadku s vyhľadávacím príjmačom. Použitie vysielača je jednorázové, pretože pri vyslobodzovaní je vysoká pravdepodobnosť, že sa vysielacia anténa nevratne poškodí.
Súprava vysielača je uložená v drevenej prepravnej bedni 55x58x20cm
hmotnosť súpravy ..................... 20kg
pracovná frekvencia ............... 96kHz
výkon vysielača .......................... nad 2,5W
dosah ................................................... 100m / 80m / 60m / 40m
pracovná teplota ........................ -10°C až +40°C
napájacie napätie ..................... 12V +-0,5V
odber .................................................. max. 0,6A
doba prevádzky ........................... max. 72h
krútiaci moment dynama ..... max 5,88Nm
Samotný vysielač je tá žltá skrinka, podobnej konštrukcie ako RF-10. Čelný panel je jednoduchý, obsahuje konektor na pripojenie zdroja, antény, indikačnú LED diódu vysielania a krytku s prepínačmi. Prepínačmi sa nastavuje výkon/dosah vysielača a vysielaný kód. Ten je nasledovný:
1 - - - - (prerušované pípanie)
2 -.-.-.-.-.
3 -..-..-..-..
K ------- (trvalé pípanie)
Maják pracuje na frekvencii 96kHz - to je z dôvodu, že táto frekvencia je pre šírenie pod zemou najvýhodnejšia.
Vysielač sa nacvakuje na nohu antény a pripája sa k napájaciemu zdroju. Ten je dvojaký- pripojovacia skrinka na akumulátor 12V (tá sa bohužiaľ niekde stratila, a to aj napriek tvrdeniu, že je súprava kompletná...) , alebo na ručne poháňané dynamo. To sa upevňuje na konzolu a celý komplet sa následne naskrutkováva na prepravnú bedňu- pozri foto z návodu. Napájací kábel je dlhý 20m a je opatrený pryžovou priechodkou (pre dieru v dverách únikového východu). Následne sa zatesňuje izolačnou páskou a lukoprénom. Kábel sa na pripojovaciu skrinku alebo dynamo pripája cez tlačné kontakty a to podľa vyznačených farieb. Jednoduché, spoľahlivé a účinné. Pri vysielaní je potrebné kľukou otáčať tak rýchlo, aby svietila žltá dióda napájania a zelená dióda indikujúca vysielanie. Smer otáčania nieje určený. Parametre dynama -pozri fotku s červeným štítkom. Vyhľadávacia záchranná skupina má špeciálny zameriavací príjmač a vyhľadáva maximum signálu.
V príslušenstve sa nachádzajú olej a olejnička pre dynamo,upevňovacie skrutky, podložky, náhradné priechodky, izolačná páska, lukoprén, skrutkovače, vidlicový kľúč 17, náhradné žiarovky, poistky a svietidlo (aj to sa niekde stratilo). No a je k tomu samozrejme aj dokumentácia- návod na použite, zoznam príslušenstva, záznamník a technické listy.
Súprava pochádza z roku 1989 a jej cena vtedy bola 6320 Kčs.
Použitie súpravy v kryte vidno pekne na nákrese v galérii.

Fotogaléria (20)

Štatistiky

Návštev celkovo: 42424

Návštev týždeň: 285

Návštev dnes: 39

Podpora

Náklady stránky na rok 2024 Vyzbierané/Cieľ
1 € / 110 €

Odkazy

www.hodosik.sk www.zelenavlna.com www.wftw.nl www.om3kdx.webnode.sk www.cryptomuseum.com http://rf-10.nazory.cz/