Zkušební zařízení ZZ-130
Pridané: 11.01.2025 / 20:37
Skúšobné zariadenie ZZ-130 je univerzálne zariadenie určené na kontrolu parametrov krátkovlnných staníc R-129 a R-130.
Merané parametre:
výkon rdst (0.5-3W a 5-60W), hĺbka modulácie, frekvenciu vysielača, obmedzenie nosnej, frekvenčný posun, citlivosť príjmača rádiostanice, kontrolu linky rdst, postranného pásma, funkciu ARZ a kontrola mikrotelefónnej súpravy.
Okrem toho, je možné ho použiť všeobecne ešte aj na meranie:
jednosmerného napätia 300mV-300V,
NF napätia 3mV-300V v rozsahu 20Hz-200kHz
VF napätia 300mV-30V (30kHz-300MHz)
odporu 300Ω-3MΩ
frekvencie 500Hz-12MHz
Zaujímavosťou, ktorá podstatne zlepšuje presnosť merania niektorých parametrov je uloženie kryštáloveho oscilátora v osobitnom púzdre vyhrievanom termostatom.
Zariadenie sa mi podarilo nájsť vyhodené holé bosé v kovošrote ešte pred rokmi. Nakoľko s nasadenými krytmi je podľa dokumentácie odolné voči dažďu, tých pár letných dní, ktoré tam ležalo jej neublížilo. Vtedy som ho odložil do garáže a založil všetkým nemožným, tak som naň tak nejak prizabudol. Myšlienku vydolovať ho, mi vnukla ponuka origo dokumentácie na jednom inzertnom portáli. Obchod sa podaril, a tak som sa rozhodol zháňať aj ďalšie príslušenstvo. Umelú anténu k R-129 a prepojovací prípravok mi zohnal jeden starý dobrý známy. Káblový prepoj medzi ZZ-130 a merací prípravok som si vyrobil z nefunkčných hovorových súprav. Už mám zakúpenú aj umelú anténu k R-130, tá však ešte nie je doma, a jej cesta ku mne ešte zopár týždňov potrvá, nevadí.
Nakoľko k meráku nemám ani zdroj 26V, budem musieť zohnať aj ten, ale ideálne ho bude asi si ho vyrobiť svojpomocne, bude osožný sa aj na iné aplikácie. Kvôli jeho absencii ani neviem, či je prístroj funkčný, no pri rozobratí nevidno žiadne známky vlhkosti či poškodení vovnútri, takže predpokladám že fungovať bude. Ovládacie prvky pracujú bez problémov a nezasekávajú sa. Vnútornú konštrukciu zariadenia vidno na foto, všetky plošné spoje sú robené formou zásuvných modulov. Na ukážku som vytiahol zobrazovací modul s digitrónmi. Váha samotného prístroja je okolo 20kg.
Dokumentácia popisuje kopu príslušenstva, až sa mi podarí pozháňať a vyrobiť aspoň to základné, napíšem článok aj o tom. Bohužiaľ nie je v nej kompletná schéma zapojenia všetkých obvodov či prípravkov, takže prípadná oprava čohokoľvek bude dosť sťažená.
Popri zháňaniu príslušenstva sa mi podarilo zohnať ešte aj skúšobné zariadenie SZ-123M, to je ale zase na ďalší článok...
Fotogaléria (18)