CCD Kamera PTK0256

Pridané: 08.06.2021 / 22:09

Pokračovanie k streleckému trenažéru TEST 1 .
Základom celého trenažéra je snímanie terča. Zjednodušene: Kamera v cvičnej zbrani s objektívom v hlavni a infračerveným filtrom snímala terč, a svit infradiódy určoval stred terča. V reáli na obraze kamere vidno iba jeden svietiaci bod, zvyšok obrazu je "odfiltrovaný" infračerveným filtrom. Takýto obraz vyhodnocuje vyhodnocovacia jednotka. Bohužiaľ je celé zariadenie naprogramované na rozlíšenie kamery 256x256 bodov, čo prakticky znemožňuje použitie hocijakej kamery. Jediná dostupná CCD kamera Československej výroby v čase vývoja zariadenia bola CCD kamerka s označením PTK0256 a vyrábala ju Tesla Piešťany. Táto kamera je podľa dokumentácie vlastne iba katalogovým zapojením CCD snímača MAB1256 a riadiaceho obvodu MHB 0256.
v skratke:
obvod MAB 1256 je snímacia matrica 2x256x256 bodov, bez rastrovania, čiernobiely obraz, púzdro DIL 28, technológia výroby NMOS, napájacie napätie max. 15V
obvod MHB 0256 je ovládací obvod pre snímaciu matricu, púzdro DIL 40, generuje obrazový signál v norme OIRT a umožňuje dokonca aj korekciu chýb obrazu
Samotné kamery sa dodávali bez objektívu, s napájacím konektorom, konektorom na videosignál, krytkou (dve typy) a plastovou uchycovacou skrutkou- viac na fotkách.
Objektív sa používal štandartizovaný, so závitom "C", takže sa dá zohnať jednoducho aj dnes, no do žiadnej zbrane sa komplet kamera s objektívom nezmestí...
Po vyše ročnom zháňaní kamery, alebo len snímacích a riadiacich čipov sa mi podarilo zohnať tri kamery v pôvodnom balení, dve CCD snímacie čipy, a jeden riadiaci obvod. Nedostupnosť týchto kamier a čipov je viacmenej obrovská, využitie v dnešnej dobe takmer žiadne, kopu týchto zariadení sa pravdepodobne zlikvidovalo ako nepotrebné, to sa prejavilo aj na cene... Tuto jednoznačne platí, ber, alebo zabudni, takže ceny atakovali niekoľko desiatok eur. Bohužiaľ, ale taký je trh.
Ďakujem tým, čo sa mi ozvali na inzerát a ponúkli odpredaj, potom tým, čo pomohli s dokumentáciou a technickými detailami a potom neďakujem tým, čo sa iba pochválili že to majú, nesúhlasili ani s odpredajom a ani s otestovaním a ešte tým, pri ktorých to zostalo iba pri sľuboch. No takí sú ľudia.
Mimochodom, tak po dlhšej odmlke som zapol vyhodnocovaciu jednotku TEST 1 a jednotka je nejak zblbnutá, nereaguje na nulovanie ani na iné podnety, tak som zvedavý, či sa to podarí rozbehať. Riešenie je navrhnuté, teraz ho ale nezverejním.
Ak by to šlo, pokračoval by som vo vývoji snímacieho systému do nejakej vyradenej airsoftovej zbrane. Pokračovanie tohto projektu sa predbežne odkladá niekedy na jeseň.
Každopádne špeciálnej technike sa venujeme na tejto stránke ďalej, aj keď cez leto až toľko času pochopiteľne nebude, materiálu k zverejneniu a testovaniu je ešte v zbierke veľa :)

Fotogaléria (6)

Štatistiky

Návštev celkovo: 42425

Návštev týždeň: 286

Návštev dnes: 40

Podpora

Náklady stránky na rok 2024 Vyzbierané/Cieľ
1 € / 110 €

Odkazy

www.hodosik.sk www.zelenavlna.com www.wftw.nl www.om3kdx.webnode.sk www.cryptomuseum.com http://rf-10.nazory.cz/