Laserový diaľkomer 2LDB "Labuť" , 2ЛДБ "Лебедь"

Pridané: 09.12.2021 / 16:13

Laserový diaľkomer 2LDB slúži k meraniu diaľok k cieľom,a k vizuálnemu prieskumu. Používal sa u prieskumných, delostreleckých a motostreleckých jednotkách. Použitie diaľkomeru je podmienené priamou optickou viditeľnosťou cieľa.
Parametre diaľkomeru:
minimálna merná diaľka: 250m
maximálna merná diaľka: 7000m (na veľkorozmerné ciele)
optimálna merná vzdialenosť: 250 až 4000m
presnosť merania: +-5m
rozlišovacia schopnosť v diaľke: 50m
počet meraní za minútu: max 8
zorné pole ďalekohľadu: 7°
zväčšenie ďalekohľadu: 7x
vlnová dĺžka laseru: 1,06um (bližšie infra spektrum)
napájanie 12v akumulátor 10KVM-0,5, prípadne adaptér 12/27V
hmotnosť: 2,8kg
rozmery: 218x95x230mm
Uvedené zariadenie som získal do zbierky zakúpením. Nakoľko sa jedná o tzv. bezpečnostný materiál, celý diaľkomer je znehodnotený, takže je kompletne nefunkčný. Neobsahuje žiadnu elektroniku, laser ani riadiace bloky. Optická časť je vlastne monokulárny ďalekohľad, takže tam problém nieje, a tento ďalekohľad je funkčný. Zámernú osnovu tvorí jednoduchý zámerný kríž. Ten sa zameral na objekt, ku ktorému sme chceli zmerať vzdialenosť. Meranie bolo podľa predpisu možné dvojakým spôsobom. Krátkym stlačením tlačidla, kde výsledok naskočil do štyroch sekúnd (vhodné na stabilné ciele), alebo druhá možnosť, dlhšie držanie tlačidla a po jeho pustení to zmeralo (vhodné na pohyblivé ciele).
Ako to celé meranie fungovalo? V princípe jednoducho, stlačením tlačidla sa nabil vysokonapäťový kondenzátor, ktorý sa cez výbojku v laseri vybil, týmto zábleskom sa nabudil laser tvorený aktívnym prvkom na báze monokryštálu yttritohlinitého kryštálu YAG nasýteného ióntami Nd3+. Laser vyslal impulz do počítacieho obvodu (ten spustil počítanie impulzov) a smerom k cieli, kde sa odrazil a putoval naspäť do objektívu ďalekohľadu a fotopríjmača. Ten zastavil generovanie impulzov, vydelil ich dvomi a tento čas sa prepočítal na vzdialenosť. Tá sa zobrazila na displeji v ľavom okulári na 4 sekundy. Točítkom medzi okulármi sa nastavuje minimálna merná vzdialenosť, takže je možné vylúčiť z merania objekty medzi ďiaľkomerom a meraným cieľom. Tieto objekty signalizovali svietiace body nad displejom. Ďiaľkomer signalizoval aj slabé napätie batérie a poruchu merania.
Prístroj sa vyrábal v bulharskej Sofii a pravdepodobne ide o kópiu maďarského KT-83, ktorý je zase kópiou Simradu LP-7. Aj keď neviem kto koho skôr okopíroval, všetky tri prístroje sú rovnaké :)
Celok sa dodával do československa v brašni a v drevenej prepravnej bedničke, s dokumentáciou, batériami, napájacím adaptérom a na objednávku aj adaptérom na trojnožku k buzole PAB-2.
Optika vypadá kvalitne, obal je nejaký tvrdený plast, takže mechanická odolnosť nebola asi nič moc.
Neviditeľné laserové žiarenie bolo údajne nebezpečné pre ľudské oko do vzdialenosti až 500m. V optike ďalekohľadu je ale filter blokujúci žiarenie pre merača, aby neoslepol :) Toľko teória, prax chýba.

Fotogaléria (15)

Štatistiky

Návštev celkovo: 39667

Návštev týždeň: 292

Návštev dnes: 16

Podpora

Náklady stránky na rok 2024 Vyzbierané/Cieľ
1 € / 110 €

Odkazy

www.hodosik.sk www.zelenavlna.com www.wftw.nl www.om3kdx.webnode.sk www.cryptomuseum.com http://rf-10.nazory.cz/