PSNR 1 (1RL125 "Vzostup") , ПСНР-1 (1РЛ125 "Подъём")

Pridané: 08.08.2021 / 12:40

Tak na toto zariadenie som natrafil na jednom inzertnom portáli. Na to, aká je to rarita, tak cena bola vcelku normálna. A tak sa zariadenie zaradené pôvodne v ČSĽA (podľa pečiatky na jednej zo skríň) vrátilo naspäť domov spoza nemeckých hraníc. V súprave mi došiel anténny a vyhodnocovací blok, kontajner na statív, statív, kabeláž, zameriavacia buzola a jedne slúchadlá typu TA56M. Ku kompletu mi ešte chýba zameriavaci ďalekohľad, akumulátorový blok, nosné popruhy na všetky tie bloky, súprava ZIP, planžet na mapu, dokumentácia a podušky na bloky. Sú to ale natoľko špecifické veci, že okrem popruhov (tie sú štandartné ako na radiostanice) sa mi to asi ani nepodarí zohnať. Všetka potrebná kabeláž je uložená v kryte anténneho bloku (E01), ochranný kryt na obrazovku je v kryte indikátora (E02), slúchadlá a buzola je v kontajneri statívu.
Samozrejme prístroj som skúšal oživiť, indikátor funguje, anténny blok ale vôbec nevysiela, čo mi ale vôbec nevadí, o starosť menej.
Niečo o tomto vcelku zaujímavom prístroji, vyvinutý a zavedený v ZSSR okolo 1966, do ČSĽA bol zavedený v roku 1973, slúžil na zabezpečenie, prieskum a sledovanie vybraných perimetrov a to od cca 100m do 10km.
výkon 120mW (takže ako dnešné WiFi routre)
nosná frekvencia 9GHz
dĺžka impulzu 220ms, opakovacia frekvencia 4kHz
hĺbka prepátravaného sektoru 500m/1000m
hmotnosť celej súpravy aj s akumulátorom 58kg
obsluha 3 osoby,
Prístroj umožňoval merať aj presnú vzdialenosť k cieľu (objektu), indikácia a zameranie bola možná na obrazovke, alebo pomocou zvukového signálu (šumu) v slúchadlách. Lokátor má samozrejme aj zabudovanú kontrolu všetkých svojích podstatných parametrov a vlastnú kalibráciu. Najprv sa musel zrovnať a zoseverniť statív, potom sa nasadzoval anténny blok- ten nemá automatické natáčanie, odmer a námer antény sa nastavuje iba ručne. Prehľadávanie sektora 500/1000m a to rýchlo/pomaly sa už deje automaticky po patričnom nastavení všetkých prúdov a ostatných parametrov. Stupnicu statívu a inikátora je možné podsvetliť, a v príslušenstve je aj lampička na osvietenie mapy. Samotná parabola antény je skrytá ešte pod polguľovým laminátovým krytom, ten som demontoval len kvôli foteniu, štandartne je tam napevno a vodotesne upevnený. Indikátor má všetky popisy zvýraznené fosforeskujúcou farbou.
Jedinú dokumentáciu čo som zohnal, je ruský návod s popisom zariadenia, československé predpisy či schémy sa mi zohnať nepodarilo.
Celý rádiolokátor je vovnútri urobený neskutočne pekne, všetko je zalakované, žiadne zoxidované, či holé plechy, všetko je pooznačované, zviazané káblové zväzky, či plošné spoje, s takou kvalitou som sa ešte u zariadení ruskej výroby popravde ani nestretol. Cena zariadenia v dobe vzniku musela byť neskutočná. V 80tych rokoch bol rádiolokátor nahradený svojím nástupcom 1RL133 (PSNR-5). Zaujímalo by ma, koľko týchto zariadení sa na Slovensku a v Čechách vôbec nachádza, okrem môjho by tu mali byť ešte asi 3-4 kusy

Fotogaléria (20)

Štatistiky

Návštev celkovo: 51646

Návštev týždeň: 255

Návštev dnes: 11

Podpora

Náklady stránky na rok 2025 Vyzbierané/Cieľ
0 € / 110 €

Odkazy

www.hodosik.sk www.zelenavlna.com www.wftw.nl www.om3kdx.webnode.sk www.cryptomuseum.com http://rf-10.nazory.cz/