R-128 , P-128

Pridané: 28.08.2021 / 19:59

Tento zaujímavý rádiomaják sa mi podarilo zohnať z jedného aukčného portálu. Následne sa mi ozval jeden môj známy z maďarska, s ponukou, že má k tomuto majáku "daždnik" na predaj. Tak slovo dalo slovo, a podarilo sa mi skompletizovať časť súpravy, anténu som použil jednu zo svojich zásob, namontoval som nové nosné lano a výsledok je na fotkách... Do kompletnej súpravy mi ale ešte chýba prenosový ochranný obal, batérie, sada upínacích popruhov, držiak na externú anténu s prepájacím káblom, skrutkovač, odisťovacie poistky a sada ZIP (skrutky, žiarovky a diely na batérie). Nevadí, som rád za to, čo vôbec mám.
Maják z cca 60tych rokov slúži na označovanie výsadkových kontajnerov a zásob, je plne preladiteľný od cca 44MHz do 50MHz, vysielať začína okamžite po odistení. Celý maják (vrátane skladacej prútovej antény), naskrutkovaný na oceľovej doske, je zložený v "dáždniku" (nenapadá ma , ako to ináč nazvať) z celtoviny, vystužený oceľovými drôtmi s pružinami. V hornej časti je celý systém zaistený oceľovým lankom a poistkou. Na spodnú oceľovú dosku je uchytený koniec 10m dlhého lana, to pokračuje na poistku, ktorá zaisťuje vypínač, následne vychádza z "dáždnika" vonku, kde je uchytená ďalšia poistka (na otváranie celého kompletu) a potom je celé lano poskladané a vložené do kapsičiek na celte "dáždnika". Koniec lana je zakončený smyčkou a viaže sa na výsadkový kontajner.
Takže si popíšeme, ako celý systém funguje- po vysadení kontajnera z lietadla nastáva odistenie a otvorenie padáku, pričom sa uvoľňuje aj súprava rádiomajáku na lane. Pri napnutí lana dochádza k vytiahnutiu odisťovacej poistky, táto uvoľní lanko a celý "dáždnik" sa otvorí. Pri otváraní sa zároveň narovná napružená prútová anténa a vyťahuje sa zapínacia poistka. Celý maják sa zapne a začne vysielať nepretržitý tón. Ako dlho má vysielať, sa mi nepodarilo zistiť. Systém "dáždnika" zároveň zabraňuje prudkému dopadu na zem a nastavuje po dopade celý maják anténou dohora. Rádiomaják sa pôvodne zameriaval príjmačom R-254, ale ide to aj pomocou R-255PP.
Frekvencia vysielača sa nastavuje pod krycou skrutkou pomocou skrutkovača, pod druhou krytkou je aretácia nastavenej frekvencie. Stupnicu vidno pod ochranným sklíčkom, a je ju možné podsvietiť pomocou tlačidla.
Popisovaný rádiomaják samozrejme funguje, testoval som ho na vzdialenosť cca 1,5km, na originálne batérie 2xHKN-20 (z inej radiostanice).
frekvencia: 44-50MHz
výkon: cca 0,75W
váha kompletu: cca 7kg
odber: cca 2,3A
Telo majáku je z hliníkovej zliatiny, elektronika obsahuje elektrónky (2ks) a tranzistory, všetko je urobené vodotesne a samozrejme maximálne blbuvzdorne. Skladanie celého kompletu je dosť "o hubu" pružiny a drôty sú dosť tvrdé a ohýbajú sa ťažko. Lepšie je skladanie vo dvojici. Celtu na "dáždiku" by bolo potrebné zašiť, no ešte som sa k tomu nedostal :) Ak by niekto vedel o príslušenstve, dajte vedieť.

Fotogaléria (11)

Štatistiky

Návštev celkovo: 42424

Návštev týždeň: 285

Návštev dnes: 39

Podpora

Náklady stránky na rok 2024 Vyzbierané/Cieľ
1 € / 110 €

Odkazy

www.hodosik.sk www.zelenavlna.com www.wftw.nl www.om3kdx.webnode.sk www.cryptomuseum.com http://rf-10.nazory.cz/